25 lat od upadku muru berlińskiego. Posłowie wspominają wielki dzień dla Europy

W niedzielę minie 25 lat od upadku muru, dzielącego Berlin, Niemcy i całą Europę. Pokojowe demonstracje trwały w stolicy Niemiec od września 1989 r. Z każdym dniem głosy namawiające do usunięcia przeszkody w wolnym poruszaniu się między podzielonymi Niemcami, narastały w siłę. 9 listopada granicę otwarto, a zebrany w Berlinie tłum obalił znienawidzony mur.

Ten dzień

„Usłyszałem hałas na ulicy, wyskoczyłem z łóżka , otworzyłem okno i zobaczyłem ciągnący ulicami tłum” – opowiada francuski deputowany EPP Alain Lamassoure, który przebywał w Berlinie w nocy z 9 na 10 listopada 1989 r., gdy rzecznik NRD-owskiego rządu Günter Schabowski ogłosił, że granica zostaje otwarta „natychmiast”.

Ówczesny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Enrique Barón Crespo (PES, Hiszpania), przebywał tego dnia w Rzymie. Podczas przygotowań do oficjalnej kolacji z przedstawicielami włoskiej prezydencji w Radzie, zadzwonił telefon. Włoski dziennikarz na linii zapytał: „Jak skomentuje Pan runięcie muru berlińskiego”?

W ciągu dwóch tygodni, Parlament, który od dawna wspierał projekt unifikacji Niemiec, zaprosił przywódców RFN – Helmuta Kohla oraz Francji – François Mitterranda, by wystąpili podczas listopadowej sesji plenarnej. Jej zapis umieściliśmy w linku po prawej stronie.

Wspomnienia

W związku z 25. rocznicą upadku muru przygotowany został krótki reportaż, w którym wzięło udział siedmioro eurodeputowanych, reprezentujących wszystkie grupy polityczne. O swoich wrażeniach z pamiętnej nocy 9 listopada 1989 r. opowiedzieli: Alain Lamassoure (EPP, Francja), Constanze Krehl (S&D, Niemcy), Beatrix von Storch (ECR, Niemcy), Guy Verhofstadt (ALDE, Belgia), Ska Keller (Greens/EFA, Niemcy), Marisa Matias (GUE/NGL, Portugalia) oraz Amjad Bashir (EFDD, Wielka Brytania). W celu obejrzenia materiału video, proszę przejść tutaj.

źródło: europarl.europa.eu