Łatwiejsza e-korespondencja z urzędem. Nowe przepisy weszły w życie

Co to jest e-korespondencja

Tzw. e-korespondencja rozpoczyna się już przez sam fakt wysłania pisma na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ESP) urzędu. Niepotrzebna jest żadna dodatkowa zgoda na taki rodzaj komunikacji. E-dokument jest równy papierowemu. Nie należy jednak mylić wysłania pisma na ESP z wysłaniem zwykłego maila. W większości przypadków nasza korespondencja z urzędem powinna być odpowiednio uwierzytelniona (np. przez tzw. profil zaufany).

Jak korespondować z urzędem przez internet

Pierwszym krokiem powinno być założenie profilu zaufanego. Jest to podpis elektroniczny, który pozwala potwierdzić naszą tożsamość w kontaktach online z urzędem. Mając taki profil, możemy korzystać z usług Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Jak założyć profil zaufany

Profil zaufany zakłada się na platformie ePUAP. Jest on bezpłatny. Aby posługiwać się profilem zaufanym, wystarczy tylko raz potwierdzić go w urzędzie. Można to też zrobić w wybranych placówkach Poczty Polskiej lub bankach.

Instrukcja zakładania profilu zaufanego

Łatwiejsza e-korespondencja

Nowe przepisy wprowadzają wiele zmian, dzięki którym e-korespondencja będzie łatwiejsza.

Oto najważniejsze z nich:

Jeśli zdecydujemy się komunikować z urzędem elektronicznie, to cała sprawa będzie załatwiona bez użycia papieru.
Nadal obowiązywać będzie zasada 2 awiz (zawiadomień). Oba będą jednak wysyłane elektronicznie.
Możliwe będzie zapoznanie się z przesyłką nawet po upływie 14 dni od uznania dostarczenia. Takie udogodnienie nie jest możliwe w przypadku papierowej korespondencji.

Łatwiejszy kontakt z urzędami

Nowe przepisy nakładają na urzędy pewne obowiązki, które mają ułatwić e-korespondencję. Chodzi m.in. o jednolite skrzynki pocztowe i wzory pism.

Więcej informacji o e-korespondencji na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

źródło: premier.gov.pl