Pomoc UE dla rolników

Do 2016 roku Komisja Europejska przedłuża pomoc dla europejskich sektorów: mleczarskiego oraz owoców i warzyw. Ma to związek z rosyjskim zakazem importu żywności. Znaczące działania podejmowane do tej pory przez Unię Europejską potwierdzają solidarność UE z rolnikami, których rosyjski zakaz dotknął najbardziej. W przypadku sektora owoców i warzyw przewidziane środki mogą wejść w życie już teraz, a dla sektora mleczarskiego wejdą w życie 1 października br.rolnicy

W sektorze mleczarskim środki polegają na publicznym skupie otwartego rynku i dopłatach do prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Zgodnie, z propozycją Komisji Europejskiej, interwencja będzie przedłużona na okres od 1 października 2015 r. do 29 lutego 2016 r.. Środek w postaci dopłat do prywatnego przechowywania zostanie również przedłużony do 29 lutego 2016 r.

W przypadku owoców i warzyw Komisja Europejska proponuje przedłużenie do 30 czerwca 2016 r. środków, które miały wygasnąć 30 czerwca 2015 r. i które obejmują grupy owoców i warzyw, których głównie dotyka rosyjski zakaz.

Znaczący spadek światowego popytu na mleko i przetwory mlecze został zanotowany w 2014 r i w pierwszej połowie 2015 r., głównie z powodu spowolnienia importu z Chin. W nadchodzących miesiącach oczekuje się, że presja na ceny mleka i przetwory mleczne utrzyma się. Jeśli chodzi o owoce i warzywa, przedłużenie rosyjskiego zakazu oznacza, że istotny rynek eksportowy jest nadal niedostępny dla producentów europejskich, co może doprowadzić do znacznego spadku cen.

Państwom członkowskim, które w ciągu ostatnich trzech lat eksportowały znaczne ilości do Rosji, zostaną przyznane limity ilościowe.

źródło: www.ec.europa.eu