#BeActive

Poziom aktywności fizycznej w niektórych krajach Europy spada. Aż 59% Europejczyków nie wykonuje żadnych ćwiczeń fizycznych albo robi to rzadko. W odpowiedzi na niepokojące wyniki badania Eurobarometru, dotyczącego aktywności fizycznej w 2013 r., Komisja Europejska podjęła nową inicjatywę – Europejski Tydzień Sportu, pod hasłem #BeActivebeactive

Odbywa się on od 7 września i trwać będzie do 13 września tego roku.

Sport to zdrowie! Każdy z nas dobrze o tym wie, a jednak wg. badania Eurobarometru dotyczącego aktywności fizycznej w 2013 r., aż 42% Europejczyków NIGDY nie wykonuje ćwiczeń fizycznych ani nie uprawia sportu. W Polsce ten wskaźnik jest jeszcze wyższy – sięga aż 52%. Dlaczego Polacy i pozostali Europejczycy nie są aktywni? 42% ankietowanych tłumaczyło się brakiem czasu, a 20% z nich twierdziło, że nie interesuje się sportem lub nie ma motywacji do uprawiania go.

Tymczasem aktywność fizyczna nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na gospodarkę! Poza tym sport, jako skuteczne narzędzie włączenia społecznego, może okazać się bardzo przydatny w stawianiu czoła wyzwaniom, przed którymi stoi społeczeństwo Europejskie.

Kampania skierowana jest do wszystkich obywateli niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy kondycji. W Polsce w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu odbywa się 20 imprez w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Płocku, Jastrzębim Zdroju, Łupkach, Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim, a potrenować można piłkę nożną, tenisa stołowego, kolarstwo, lekkoatletykę, jogę, zumbę, nordic walking, bieganie (zarówno w wersji maratonowej, półmaratonowej jak i biegów przełajowych), itd.

Zadbaj o siebie i o innych, dołącz do Europejskiego Tygodnia Sportu i Bądź Aktywny!

źródło: ec.europa.eu/polska