Twoje finanse w całej Europie

finanse w ue

Obywatele UE powinni mieć większy wybór i szerszy dostęp do usług finansowych w całej Europie – ocenia Komisja Europejska. Dlatego przygotowany plan przewiduje połączenie rozwiązań prawnych z technologicznymi, które pozwolą zintegrować rynek usług finansowych. – Nieważne, czy chodzi o otwarcie konta bankowego, wykupienie ubezpieczenia samochodu, czy ubieganie się o kredyt: gdy pojawia się wymiar transgraniczny, sprawy się komplikują – zauważa komisarz Věra Jourová.

Komisja Europejska przedstawiła plan, dzięki któremu konsumenci europejscy będą mieć większy wybór usług finansowych i lepszy do nich dostęp w całej Unii. Podstawą planu jest technologia, jako że innowacyjne usługi internetowe mogą zapewnić większe zintegrowanie rynku usług finansowych. W związku z tym publikujemy również konsultacje w sprawie technologii i jej wpływu na europejski sektor usług finansowych (tzw. FinTech), aby pobudzić aktywność w tej dziedzinie.

Komisja pod przewodnictwem Jeana-Claude’a Junckera zobowiązała się do zbudowania pogłębionego i sprawiedliwszego jednolitego rynku, również za pomocą narzędzi cyfrowych. Dla usług finansowych oznacza to pobudzenie konkurencji i zwiększenie możliwości wyboru, tak aby konsumenci mieli do czynienia z niższymi cenami i lepszą jakością, niezależnie od tego, gdzie w Europie kupują usługi finansowe takie jak konto bankowe, ubezpieczenie samochodu czy przelewy pieniężne.

Czytaj więcej

źródło: ec.europa.eu/poland