Umowa CETA: szanse dla UE i Polski

Bez tytułu

– CETA otwiera możliwości firmom działającym zarówno w UE jak i kanadyjskim. Ta umowa zwiększa mobilność, a zmniejsza ilość biurokracji – przekonywała w Warszawie komisarz Cecilia Malmström. Podczas Dialogu Obywatelskiego „Nowe gospodarcze możliwości dla Polski i UE” unijna komisarz ds. handlu dyskutowała z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Tadeuszem Kościńskim oraz trzystuosobową publicznością. 

W Dialogu Obywatelskim, który odbył się w piątek 7 kwietnia na Uczelni Vistula, uczestniczyli studenci, przedstawiciele nauki, organizacji pozarządowych, środowisk eksperckich, przedsiębiorców, producentów rolnych i organizacji konsumenckich. Osią dyskusji była umowa CETA – Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada podpisane 30 października 2016 r. Umowa znosi niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe, a także liberalizuje handel usługami. 15 lutego 2017 r. Parlament Europejski poparł umowę, zamykając tym samym proces jej ratyfikacji na poziomie instytucji Unii Europejskiej.

Polski rząd dał zielone światło tej umowie, po otrzymaniu takiego samego sygnału ze strony kanadyjskiej przejdziemy do wdrożenia umowy. Z punktu widzenia rządu będziemy przyglądać się konsekwencjom przez najbliższych kilka miesięcy. Możemy oczekiwać, że do końca tego roku umowa zostanie omówiona w polskim parlamencie – taka deklaracja padła z ust podsekretarza stanu Tadeusza Kościńskiego, pytanego o ratyfikację krajową.

Czytaj więcej

źródło: ec.europa.eu/poland